Pomiary impedancji – problematyka i rozwiązania
PROBLEMATYKA
Problematyka pomiaru impedancji polega na konieczności użycia specjalnego przyrządu generującego napięcie przemienne (AC).
Pomiar impedancji powinien każdorazowo poprzedzać podłączenie linii głośnikowej do wzmacniacza w 100V systemach audio. Problematyka pomiaru impedancji polega na konieczności użycia specjalnego przyrządu generującego napięcie przemienne (AC). Pomiar impedancji mimo, że jego wartość podawana jest w omach (Ω) nie może zostać wykonany przy użyciu zwykłego multimetru, ze względu na używany w nich prąd stały (DC). Pomiar impedancji przy użyciu nowoczesnych mierników jest praktycznie natychmiastowy i bezinwazyjny. Miernik emituje na linię głośnikową sygnał o częstotliwości najczęściej 1kHz, rzadziej 700Hz i mierzy ich impedancję. Słyszalny na całej linii wtedy jest dźwięk o tej samej częstotliwości. Zależnie od użytego miernika odczyt może odnosić się do mocy linii głośnikowej, wyrażonej w watach lub do impedancji wyrażonej w omach, którą potem trzeba przeliczyć na moc wyrażoną w watach za pomocą wzoru.
R = U² / P
ROZWIĄZANIE
Wykonanie pomiaru ogranicza się do podpięcia miernika do obu żył linii głośnikowej i naciśnięcie przycisku „test”, następnie odczytujemy wartości z wyświetlacza. W przypadku mierników automatycznych, urządzenie samo zmienia zakresy pomiaru, w przypadku urządzeń mniej zaawansowanych konieczne jest dobranie zakresu pomiarowego do linii głośnikowej. Zależnie od miernika uzyskujemy wynik w watach lub omach.